Ga naar hoofdinhoud
NieuwsEventsWerken bij
Oost NL logo
Oost NL logo

Captain’s Dinner 2025: Circulaire kansen door digitalisering en voorspellend onderhoud

Schaarste aan grondstoffen, strengere regelgeving en snel veranderende markten vragen om nieuwe manieren van ondernemen. Steeds meer bedrijven ontdekken dat circulaire principes niet alleen bijdragen aan maatschappelijke oplossingen, maar ook leiden tot sterke, toekomstbestendige businesscases. Tijdens het Captain’s Dinner 2025 stond precies dát centraal: hoe digitalisering en voorspellend onderhoud ondernemers direct voordeel kunnen opleveren.

Gepubliceerd op 22-12-2025Leestijd: 2 min.

Op donderdag 13 november kwamen zo’n 35 ondernemers samen op Landgoed Klarenbeek voor een inspirerende avond, georganiseerd door Oost NL, FME en Koninklijke Metaalunie binnen het programma Circulair van BOOST Smart Industry. Moderator van de avond was Arjan P. Ester.

Digitale wereld ontmoet fysieke wereld

De eerste keynote werd verzorgd door Jan Westra, die uiteenzette hoe data en ICT de motor vormen van nieuwe circulaire businessmodellen. In zijn whitepaper Two worlds can be as one laat Westra zien hoe de fysieke wereld van machines samenkomt met de digitale wereld van data, software en connectiviteit. Met sensordata en slimme algoritmes kunnen bedrijven onderhoud voorspellen, stilstand verminderen en de levensduur van machines verlengen. Zijn boodschap: wie digitale inzichten koppelt aan fysieke assets creëert nieuwe waarde, extra inkomstenstromen en concrete besparingen. Tijdens het voorgerecht ontstonden aan tafel levendige gesprekken over private equity, de relatie tussen OEM’s en toeleveranciers en het groeiende belang van circulariteit in de industrie.

Philips: van lineair produceren naar circulair waardebeheer

Daarna volgde een praktijkvoorbeeld van wereldformaat. Coert Schuppert vertelde hoe Philips de omslag maakt van lineaire productie naar datagedreven lifecycle management. "Het gaat niet langer om hoeveel systemen de fabriek verlaten," benadrukte hij. "Als je weet waar machines staan, wat ze nodig hebben én intensiever contact houdt met klanten, kun je winst maken én het verschil voor morgen maken." Zijn verhaal liet zien dat digitalisering circulariteit niet ingewikkelder maakt, maar juist eenvoudiger en efficiënter.

Praktijk uit de regio: Veldkamp over uptime en energiebesparing

Na het hoofdgerecht nam Edwin Veldkamp, CEO van Veldkamp in Raalte, het stokje over. Zijn bedrijf reviseert complexe machines – mechanisch én besturingstechnisch – en combineert dat met inspecties, onderhoud en technische updates. "Ondernemers draaien productie en accepteren vaak het hoge energieverbruik," aldus Veldkamp. "Wij meten alles door en kunnen in veel gevallen niet alleen zorgen voor hogere uptime, maar ook voor aanzienlijke energiebesparingen."

Het evenement werd mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van de topsector ICT. De resultaten komen ten goede aan de verdere digitalisering en duurzaamheid van het mkb.

Meer informatie

Het programma BOOST Circulair
EDIH BOOST Robotics
foto van Alex van Geldrop

Alex van Geldrop

projectmanager Tech

06 28 85 19 97

alex.vangeldrop@oostnl.nl

LinkedIn-profiel

Oost NL draagt bij aan de Sustainable Development Goals

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

Wil je op de hoogte blijven van de laatste ontwikkelingen bij Oost NL? Schrijf je dan nu in voor onze nieuwsbrief Ontwikkelingen. Je ontvangt 10 keer per jaar een update met nieuws, events en vacatures.

Schrijf je in

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

Wil je op de hoogte blijven van de laatste ontwikkelingen bij Oost NL? Schrijf je dan nu in voor onze nieuwsbrief Ontwikkelingen. Je ontvangt 10 keer per jaar een update met nieuws, events en vacatures.

Logo

Wil je meer weten?

088 667 01 00

Oost NL -Ontwikkelingsmaatschappij Oost-Nederland NV

Over Oost NL

Groot aandeelhouders

©2025 Oost NL

Privacy en Cookiebeleid