
Oost NL versterkt Europese samenwerking tijdens de European Week of Regions and Cities 2025
Van 13 tot en met 15 oktober was Oost NL, als programmamanager én partner van Think East Netherlands, aanwezig in Brussel tijdens de European Week of Regions and Cities (EWRC) – het grootste jaarlijkse EU-evenement over innovatie, samenwerking en regionale ontwikkeling.

Onder het motto “Shaping Tomorrow, Together” stond de rol van regio’s centraal in het versterken van Europa’s innovatiekracht, concurrentievermogen en duurzame groei.
Met meer dan 200 bestuurders en partners uit Oost-Nederland liet onze regio zien wat we Europa te bieden hebben. Voor Oost NL was de deelname aan de EWRC een kans om Europese samenwerking te versterken, nieuwe partnerschappen te bouwen en meer zichtbaarheid te creëren voor ondernemers en innovatie-ecosystemen in Oost-Nederland.
Dit jaar stonden twee thema’s centraal: semiconductors en de defensie-industrie. Daarnaast nam Oost NL deel aan een sessie van EURADA, de Europese koepel van ontwikkelingsmaatschappijen, en de TECH.LAND-sessie “Heroes of Hydrogen” over grensoverschrijdende samenwerking in de waterstofeconomie.
Oost-Nederland: onmisbare schakel in Europa’s chiptoekomst
Een van de hoogtepunten van de week was het Semicon Dinner – “Connecting Regional Semiconductor Ecosystems”, georganiseerd door Think East Netherlands.
Meer dan 100 gasten – bestuurders, ondernemers en Europese partners – kwamen samen om te bespreken hoe regionale samenwerking bijdraagt aan een sterke Europese chipindustrie.
Wendy de Jong opende de avond, Helga Witjes (Provincie Gelderland) benadrukte de kracht van Oost-Nederland in chiptechnologie, en Victor-Jan Leurs (Twente Board) en Jan van Dellen (The Economic Board Arnhem-Nijmegen) vertelden hoe van Twente tot Arnhem–Nijmegen sterke ecosystemen bijdragen aan Europa’s chipambities.
Andere sprekers waren Arian Zwegers (Europese Commissie), Michiel Scheffer (EIC) en partners uit Piemonte, die als voorzitter van de European Semiconductor Regions Alliance (ESRA) hun ecosysteem presenteerden. Samen met Brainport Eindhoven en Delft vormt Oost-Nederland het hart van de Nederlandse semiconsector — goed voor 90% van alle nationale activiteiten.
Regio’s versterken de Europese defensie-industrie
Ook de defensie-industrie kreeg aandacht tijdens de EWRC. In samenwerking met EURADA, Provincie Overijssel en Provincie Gelderland organiseerde Think East Netherlands de sessie “Regions strengthening the EU defence industry: Dual use for a resilient European defence innovation ecosystem.” Gerdo Peters (Provincie Overijssel) opende de sessie en benadrukte het belang van regionale samenwerking en dual-use technologieën – innovaties die zowel civiele als militaire toepassingen hebben – voor een sterke en veilige Europese defensie-industrie. Erwin Hoogland (Provincie Overijssel) nam deel aan het panel, samen met vertegenwoordigers uit Spanje, Frankrijk, Finland en Estland. Lees meer over deze sessie: Regio’s versterken samen de Europese defensie-industrie →
Innovatie over grenzen heen: TECH.LAND-sessie “Heroes of Hydrogen”
Ook energie en waterstof kregen aandacht tijdens de EWRC. Tijdens de TECH.LAND-sessie “Heroes of Hydrogen” bespraken partners uit Oost-Nederland, Münsterland en Emscher-Lippe hoe grensoverschrijdende samenwerking bijdraagt aan de Europese energietransitie.
Het gezamenlijke project H2EART werd genoemd als voorbeeld van hoe regio’s samen bouwen aan een Europese Hydrogen Valley.
Samen sterk in Europa
De European Week of Regions and Cities liet opnieuw zien waarom Europese aanwezigheid belangrijk is voor Oost NL: het vergroot onze zichtbaarheid, versterkt netwerken en opent deuren naar samenwerking en Europese financiering.
Wat in Oost-Nederland begint, draagt bij aan een sterker, innovatiever en duurzamer Europa.
Oost NL draagt bij aan de Sustainable Development Goals
Schrijf je in voor de nieuwsbrief
Wil je op de hoogte blijven van de laatste ontwikkelingen bij Oost NL? Schrijf je dan nu in voor onze nieuwsbrief Ontwikkelingen. Je ontvangt 10 keer per jaar een update met nieuws, events en vacatures.
Schrijf je in voor de nieuwsbrief
Wil je op de hoogte blijven van de laatste ontwikkelingen bij Oost NL? Schrijf je dan nu in voor onze nieuwsbrief Ontwikkelingen. Je ontvangt 10 keer per jaar een update met nieuws, events en vacatures.
